Деякі секрети рибалки на сома

Деякі секрети рибалки на сома

Сом – найзначніша за розмірами прісноводна хижа риба. І який рибалка не захоче виловити з річки трофейного сома? Риболовля на сома сповнена передчуттів і приємних вражень. Де любить таїтися хижак, які існують методи вудіння цієї риби, і чим любить поласувати сом?

Впійманий сом
Впійманий сом

Де і коли ловити сома?

Щоб риболовля була успішною, необхідно заздалегідь визначитися з місцем і часом лову риби. Які ж місця будуть найбільш перспективними? Активність сома істотно збільшується, коли на вулиці стоїть тиха погода без єдиної хмари на небі. Бажано, щоб на воді царював штиль: повне безвітря. Вода повинна бути добре прогрітою: тому ловля сома навесні більш млява.

У яскраві сонячні дні соми люблять таїтися на дні в ямах. Але іноді вони випливають на поверхню в пошуках жаб. Вночі хижак воліє триматися на мілководді. Там він шукає дрібну рибу і, знову ж таки, жаб. Тому лов сомів вночі здійснюється не на великій глибині.

Сом найчастіше воліє триматися поодинці, особливо якщо він володіє трофейними розмірами. Такий спосіб життя є характерним для більшості хижих риб. Але дрібні особини часто об’єднуються в маленькі зграйки. Це буває на мілководді для ефективного полювання на дрібних риб.

Способи рибалки на сома

Сомова рибалка унікальна тим, що до неї треба ретельно готуватися. Завжди є ймовірність того, що на гачок попадеться велика рибина, впоратися з якою поодинці буде не під силу. Ловля трофейних сомів здійснюється зазвичай двома рибалками з човна. Риболовля проводиться одним з чотирьох способів рибалки на сома:

 • Джигом;
 • На перемет;
 • Троллінгом;
 • Квоком.

Ловля сома на джиг являє собою використання джигової приманки. В якості приманки використовують твістери і віброхвости яскравих кольорів: лимонного, оранжевого. Але, буде рибалка вдалою, чи ні, залежить скоріше від того, як пахне і як рухається поролонова або силіконова рибка. Справа в тому, що у сома дуже погано розвинений зір. Оптимальний розмін приманки – в діапазоні 15-18 сантиметрів.

Захоплююча і незвичайна ловля сома на перемет. Цей спосіб рибалки полягає в протягуванні поперек річки в місці зі слабкою течією мотузки, до якої кріпляться через кожні півтора метра повідці довжиною 40-50 сантиметрів (рідше 1-2 метри). На кінці повідця – гачок з наживкою. Перемет, або сомовник, протягують над дном річки на відстані 30-40 метрів: наживка не повинна волочитися по дну. Бажано, щоб у місці, де проводиться риболовля на перемет, плавало багато дрібної риби.

Ловля сома на перемет
Ловля сома на перемет

Ловля сома троллінгом – це спосіб рибалки, при якому рибак, або двоє, повільно пливуть на човні, чим забезпечується рівномірна проводка штучної приманки. В якості приманки зазвичай використовується воблер. Довжина воблера повинна бути досить великою. Адже вас не цікавить всюдисуща дрібниця? Саме троллінгова рибалка часто підносить рибалкам сюрпризи у вигляді найбільших екземплярів сомів.

Квок – це пристосування, за допомогою якого рибалка видає звук, який вважається дуже привабливим для вусатого хижака. Як ловити сома на квок? Для цього риболов робить квочення: заінтригований хижак підпливає до місця лову, де його спокушає апетитна наживка. Сом хватає приманку і насаджується на гачок. Далі відбувається виведення рибини за допомогою підсака або руками.

Квок для ловлі сома
Квок для ловлі сома

Оснащення для сомової риболовлі

Щоб рибалка виявилася вдалою, щоб з гачка не зірвалась жодна рибина, потрібно правильно вибрати снасті для лову сома: вудилище, волосінь, гачки і котушку. Вудлище повинне бути потужним, але не занадто: інакше будуть часті сходи риби. Причому ловля сома навесні і восени може здійснюватися на більш жорсткі вудилища, так як риба в цей час пручається слабко, і ризик перелому вудилища малий. Довжину вудилища вибирають, виходячи з того, звідки здійснюється рибалка:

 • 280-340 сантиметрів для вудіння з берега;
 • 210-280 сантиметрів для вудіння з човна.

Як ловити сома, щоб добути великий екземпляр, і він не зірвався б? Для цього потрібна міцна волосінь. Ще краще, якщо вона буде плетеною, так як плетінка не розтягується. Ловля великої риби вимагає наявності волосіні товщиною в 0,3-0,4 міліметра. Котушка при цьому повинна бути безінерціонною або мультиплікаторною, а шпуля повинна вміщувати не менше 150 метрів волосіні.

Окрему увагу варто приділити повідкам. Завдяки щіткам – своєрідним зубам сома, волосінь легко перетирається, тому слід вибирати металевий повідець, в крайньому випадку, з подвійної волосіні. Часто під час виведення сом намотує на себе повідець, тому в його пащі виявляється не він, а волосінь. Щоб уникнути такої ситуації, використовуйте довгі повідці.

Паща сома
Паща сома

Досвідчені рибалки віддають перевагу великим одинарним гачкам. Вони повинні бути міцними, а такими є гачки з розжареної сталі. Але більшість любителів сходиться на думці, що ловля сома ефективніше на потрійні гачки, так як при цьому ймовірність зачепу вище. Тому ви самі можете вибрати між одинарним і потрійним гачком. Однак при лові на живця використовуйте все ж таки трійник, в крайньому випадку, двійник.

Наживка для сома

В якості наживки для сома можна використовувати різноманітні приманки:

 • Черв’яків. На одного хробака риба навряд чи зазіхне, потрібно цілий пучок, посаджений на гачок. Не варто думати, що черв’як – це не наживка на трофейну рибу. Хробаками не погребує будь-який сом;
 • Жаба – одне з улюблених ласощів. Вважається, що при квочені під час лову на квок, сома привертають звуки, які зазвичай видає жаба. У пошуках її він і виходить до місця квочення;
 • Пташині потрухи, м’ясо птиці: домашня і дика. Особливий делікатес – горобець;
 • Живець – рибка розміром до 20 сантиметрів;
 • М’ясо з черепашки і просто м’ясо;
 • Виповзок.

Сом погано бачить, але у нього відмінний нюх. Тому бажано, щоб приманка приваблювала його запахом. Дивно, але цей хижак ласий на падаль. Тому рибалки часто використовують зіпсовані тельбухи, м’ясо. А спійманих горобців потрібно посмажити.

Таким чином, успіх рибалки багато в чому залежить від вибору снасті для лову сома. Але не менше уваги варто приділяти і вибору приманки. Що стосується способу вудіння, то він вибирається, виходячи з умов водойми і ваших особистих переваг.

Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail:

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017