Вибір котушки для спінінга

Поради по вибору котушки для спінінга

Спінінгова котушка – це друга, за ступенем важливості, деталь спінінгової снасті. Від неї залежить комфортність ловлі в цілому і кількість спійманої риби зокрема.

Попереджаю початківців любителів ловлі хижака: «Якщо ви тільки хочете спробувати себе в цьому виді риболовлі і не впевнені, чи сподобається він вам, тоді сміливо починайте ловити найпростішими і не дорогими снастями».

Підійде будь-який китайський спінінг або телескопічне вудилище довжиною до трьох метрів. Котушку вибираємо типу «Кобри». На шпулю намотуємо моноліску не товще 0,25 мм. З приманок підійдуть класичні колебалки або вертушки. Довго ловити такою снастю утомливо, але головне – це зловити свою першу щуку. І тоді ви надовго захворієте ловом хижої риби і всім тим, що так чи інакше пов’язано зі спінінгом.

Ринок спінінгових котушок насичений численними брендами і типорозмірами. Лідирують на ньому дві японські фірми: Daiwa і Shimano. Їх конкуренція схожа на вічне змагання двох німецьких автомобільних гігантів: Мерседеса і БМВ.

Можна купити річ один раз і на довго, а можна проробляти це кожен раз після чергової поломки. У першому випадку купується дорогий виріб, у другому – дешеве. Порівнюючи роботу котушок різних цінових категорій все більше переконуєшся, що дорогі речі того варті. Але розуміння цього приходить не відразу, а шляхом проб і помилок.

Будь-яка, навіть найдешевша котушка, прослужить не менше одного сезону. Якщо звичайно спочатку в її конструкції не було заводського браку. Дбайливе поводження також продовжить термін служби. А так як рибалити доводиться далеко не в ідеальних умовах, то перевагу слід віддати перевіреним маркам. Спінінгова котушка безперервно працює протягом всієї рибалки. Час її використання може тривати від кількох годин до кількох діб. І чим довше і частіше доводиться ловити, тим надійніше має бути виріб. А отже і дорожче.

Котушка з переднім фрикціоном
Котушка з переднім фрикціоном

Про хорошу котушку рибалка згадує два рази за рибалку. Перший раз коли встановлює її на спінінг, а другий – коли знімає з нього в кінці лову. При виборі типорозміру котушки визначіться з тестом спінінга і умовами лову. Одна справа, коли частіше рибалиш з човна і зовсім інша, якщо блеснити доводиться в забродку або з берега. У другому випадку вибираємо котушку з шпулею побільше, щоб використовувати більш товсті шнури. Це необхідно для зменшення втрат приманок на зачепах. Але в цьому випадку зменшиться і дальність закидання. З такими снастями добре ловити в закоряжених жабовниках або зарослих водною рослинністю затоках річок і лиманів.

Якщо ловимо на водосховищі або широкій річці з берега, то намотуємо шнур тонший. Приманок втратимо в цьому випадку більше, але і без риби не залишимося. З тонким шнуром легше докинути приманку до стоянки риби.

Існує класифікація котушок за обсягом шпулі.

Цифри на шпулі починаються з 1000. Для спінінга цілком достатньо 3000. Якщо звичайно ж мова не йде про ловлю сомів. Універсальним є типорозмір 2500. На шпулі вказана цифрова інформація в метрах або ярдах про кількість намотуваним на неї волосіні. Чим більше діаметр, тим більшу кількість волосіні можна помістити і тим товстіше вона може бути.

По виду шпулі бувають з прямим профілем, зворотним або прямим усіченим конусом.

Для новачків цілком підійде прямий профіль. З моноліскою такі котушки працюють добре, а ось з тонкою плетінкою не дружать. При ловлі ривковою проводкою на воблери в умовах вітряної погоди рибалка буде зіпсована появою численних борід від злітаючих петель.

Плетений шнур в таких умовах уб’ється за один вихід на водойму. Винятком можуть бути жорсткі шнури від 12 Lb (приблизно 6 кг на розрив) і товстіше. Але деякі любителі спінінга не люблять їх за шум в пропускних кільцях при вимотування снасті.

Обов’язкова умова вибору – наявність запасної шпулі. На одну намотуємо моноліску, на іншу шнур. Або різні по товщині шнури. Зручність тут в швидкій заміні однієї шпулі на іншу при умовах зміни ловлі або заплутуванні волосіні на одній з шпуль.

Котушка з запасною шпулею
Котушка з запасною шпулею

В спінінговій снасті частіше використовують котушки з переднім фрикціоном. Вони надійніші, ніж їх сестри з заднім гальмом. До того ж у них є миттєвий стопор зворотного ходу, чого немає на більшості котушок з заднім фрикціоном.

Хворе місце багатьох котушок – підшипник ролика жилкоскладача. Його обертання повинно бути вільним навіть при мінімальному зусиллі. При недбалому поводженні з котушкою він починає характерно свистіти, дратуючи рибака і лякаючи рибу. Виправляється це продувкою, очищенням і мастилом. Обслуговувати такі підшипники необхідно після декількох рибалок, а в дорогих моделях – після кожного виходу на воду. Масло для змащення має бути рідким, а ще краще – фірмовим.

Для новачків цілком підійде котушка де ролик оснащений втулкою замість підшипника. При використанні моноліски підшипник в ролику необов’язковий, але незамінний при джиговій ловлі з тонкими шнурами. Неприємністю в таких котушках може бути прорізання волосінню як самого ролика, так і дужки. Це відбувається якщо після початку підмотки волосінь або шнур не потрапляють на ролик, а ковзають поруч. Або якщо ролик заклинило від бруду. Можливі кілька варіантів. По-перше, здайте котушку в магазин, якщо це дорога модель. По-друге, кожен раз після закидання приманки, рукою поправляйте волосінь на ролик. Деякі спінінгісти звикли до такої маніпуляції і роблять її автоматично.

Купуючи котушку, бажано в магазині встановити її на спінінг і перевірити балансування снасті. Тут же бажано намотати на шпулю волосінь, а заодно переконатися в плавності ходу і рівності намотування. Котушка повинна бути зручною в роботі на конкретному вудилищі. Це запорука майбутньої комфортної ловлі на воді. Спробуйте зімітувати закид приманки з відкритою дужкою жилкоскладача. Недолік деяких дешевих моделей – складання дужки під час закидання. Більшість відстрілів приманок відбувається через такий дефект.

Котушка з заднім фрикціоном
Котушка з заднім фрикціоном

На кількість підшипників не звертайте увагу. Досить якщо їх буде не менше трьох. А ось передавальним числом котушки варто поцікавитися. Тягові котушки мають число приблизно 4: 1. За один оборот рукоятки дужка жилкоскладача намотує в середньому від 40 до 60 см. шнура. Якщо ж передавальне число 5: 1 і більше, то такі котушки називають швидкісними. Їх мінус – слабке тягове зусилля. Велику рибу з такою котушкою доводиться виводити з допомогою пружності вудилища бланка.

На механізм складання ручки в похідне положення варто звернути увагу при придбанні дорогих моделей. Більш надійне але менш зручне в експлуатації – це кріплення рукоятки гвинтовим способом. В цьому випадку відбувається вгвинчування ручки в корпус котушки. Більш зручним для новачків, які не часто виїжджають на водойму, є кнопкове складання. Ручка приймає транспортне положення одним натисканням кнопки на ній. Його недолік – швидке розбовтування при частому використанні. Деяких дратують люфти які з’являються при цьому.

До речі. В нашому Інтернет магазині представлений великий вибір спінінгових котушок від відомих виробників. Наші ціни приємно Вас здивують.

Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail:

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017