Як вибрати фідерне вудилище. Особливості фідерної снасті

Що потрібно знати щоб вибрати фідерне вудилище

Фідер, стосовно риболовлі, перекладається з англійської (feeder), як «годівниця». Ідея поєднати фідерне вудилище з оснащенням, до складу якого буде входити і годівниця прийшла в голову розумному англійцю в сімдесятих роках минулого століття. Любителі «витягнути рибку зі ставка» – народ кмітливий. Вони відразу вловили перспективність ловлі з фідером, і він став швидко поширюватися.

Перевага фідерної вудки перед звичайною донкою полягає в тому, що підгодовування знаходиться в безпосередній близькості від насадки. Крім цього, з кожним закидом частина корму вимивається з годівниці і залишається на дні, принаджуючи до себе рибу. А тяжкість годівниці сприяє самопідсічці при клюванні.

З того часу фідерна снасть сильно видозмінилася. Метод проб і помилок привів до оптимізації всіх атрибутів фідерної оснастки від вудилища до повідця. У цій статті мова піде про фідерні вудилища. Саме вони стоять на першому місці серед всіх атрибутів цього способу ловлі.

Фідерна снасть: пристрій і конструкція вудилища для фідера

Головна відмінна риса вудилища для фідера:

 • Змінний верхній хлист і наявність багатьох кілець (до двадцяти), через які протягується волосінь.
 • Рукоять і кілька секцій (3-5) такі ж, як і в спінінгової конструкції. Виняток становить «Пікер». У нього дві секції.
 • Довжина вудилища в зібраному стані коливається від 3 до 5 метрів.
 • Міцність безпосередньо пов’язана з матеріалом, з якого виконані збірні частини вудилища. Це, в основному, різні синтетичні композити.
 • Для рукояті найчастіше застосовується пробка. В іншому випадку її покривають гумою.
 • Коліна можуть об’єднуватися між собою двома способами. Втулкові з’єднанням за типом spigot і стиком put over, при якому на нижнє коліно насаджується верхнє. Другий спосіб краще.

Розглянемо кожну з деталей пристрою більш докладно, щоб при виборі фідерного вудилища в магазині не було і шансу купити неякісний продукт, або снасть, яка не підходить під наші умови лову.

Тест фідерного вудилища

Цей термін позначає максимальне навантаження на бланк. Оскільки грузилом в фідерному способі ловлі служить годівниця, то її розмір, отже і вага, визначає довжину фідерного вудилища, його міцність і гнучкість. Тому утворилося кілька класів вудилищ, для кожного з яких призначається своя величина годівниці.

 1. Ultra Light feeder «Надлегкий», який частіше і простіше називають «Пікер». Це двосекційне вудилище довжиною до трьох метрів. Його тест не повинен перевищувати 40 грамів. Перевищення розрахункового навантаження при закиданні загрожує переломом, від якого вже не врятує ніяке накладення гіпсу. Дальній кидок в даному випадку неможливий. Перевага «Пікера» в тому, що він просто незамінний в умовах українських малих річок з ледве помітною течією, де і поплавковою вудкою спокійно не порибалиш, особливо при вітрі з хвилями на воді, і проста донка не так уловиста.
 2. Light feeder «Легкий». Цей клас вудилищ розрахований на максимум в 80 грамів. Довжина трьох секцій становить 3 – 3,6 метра. Закид досягає 40 метрів. Вантаж вже може чинити опір потоку, який не підвладний для «Пікера». Відповідно вибирається і місце ловлі.
 3. Medium feeder «Середній». Довжина – 3,6 – 3,8 метра. Максимальний тест становить 100 грам. Вудилище трисекційне, і по суті універсальне, тому, що дозволяє робити закид до 50 метрів, і ловити на течії середнього характеру.
 4. Heavy Feeder «Важкий». Не менш поширений клас. Тестова вага доходить до 120 грамів, при довжині 3,6 – 4 мм. Цей клас вудилищ часто укомплектовується додатковим коліном, дозволяючи подовжити бланк до 4,2 метра. Це створює додаткову зручність при закиданні. Та й виводити рибу простіше довгим вудилищем. Якщо підняти його вище, то навіть кам’яниста брівка заваді не буде.
 5. Extra Heavy Feeder «Надважкий». Останній з класів. Характеристика зрозуміла з назви. Він може оснащуватися годівницею до 300 грамів. Призначений для наддалеких закидів і для лову величезних риб. Відповідно їх застосування можливе лише на великих водоймах.

Строй (лад) фідерного вудилища

Строй (лад) фідерного вудилища
Строй (лад) фідерного вудилища

Крім міцності, не менш важливою є і гнучкість бланка. Ця характеристика також має підрозділи.

 1. Fast – швидкий лад. Його особливість виражається в жорсткості. У вудилищах швидкого ладу згинається тільки вершина і перше від неї коліно. Зручний для швидких підсічок, від чого і отримав свою назву.
 2. Slow – повільний лад. У нього характер набагато м’якше. При натяжці волосіні згинаються всі складові, крім рукояті. Це дозволяє зменшити навантаження на снасть при виведенні риби, що іноді буває дуже важливо.
 3. Progressive – складний лад. Вудилища з таким устроєм називають ще «параболіками». Вигин колін відбувається по наростаючій степені. Спочатку включаються верхні складові, а зі збільшенням натяжки включаються всі інші, перетворюючи весь бланк в параболу. Такі вудилища рідкісні, оскільки вартість їх перевищує бажання придбання.

Quivertip (квівертіп) – знімні вершинки

Кінчики вудилищ для фідера вимагають окремого опису. Як правило, до кожного примірника додається три-чотири тонких вершинки з монолітної синтетики. Зазвичай це вуглепластик або склопластик, для кращої видимості пофарбований в різні яскраві кольори. У вершинок подвійне призначення. На них крім амортизаційних властивостей покладено обов’язок сторожка. Вони перші реагують на клювання, сповіщаючи про нього рибалку. Звідси зрозуміла важливість їх чутливості.

У них теж є свої тестові показники на жорсткість. Через англійське походження рибальського методу, тестовою одиницею виміру вершинки прийнято вважати унцію (28,35 гр.). Для її визначення до кінчика вершинки чіпляється вантаж, і коли вигин досягне 90º, він фіксується. Кількість унцій у вантажі стає чисельним виразом тесту вершини. Маркування тесту повинно бути нанесено на її тіло. За характеристиками поділяються на три типи:

 1. М’який квівертіп рекомендується застосовувати для ловлі при відсутності течії, або на водоймах з дуже слабкою течією. Для їх виготовлення застосовується склопластик. Він більш гнучкий, ніж вуглепластик.
 2. Середній – більше придатний для не дуже сильного потоку, але й вітер йому не перешкода.
 3. Жорсткий. Цей тип виготовляється з вуглепластику, і може бути застосований при ловлі на сильній течії.

  Quivertip (квівертіп) - знімні вершинки
  Quivertip (квівертіп) – знімні вершинки

Потрібно сказати, що ці рекомендації виробників особливого значення не мають. Квівертіп не є продовженням бланка. При закиданні вони несуть мінімальне навантаження. І якщо не відбудеться перехлесту тюльпана волосінню, то від вантажу годівниці вони зламатися ніяк не можуть. Їх функція зводиться до поплавкової – зреагувати на клювання. А оскільки почуття клювання у кожного рибалки виражається індивідуально, то і підбір вершинок відбувається за тим же принципом.

Кільця фідерного вудилища

Характеристика фідерних вудилищ буде неповною, якщо не включити в неї ще одну важливу деталь. Це кільця. Оскільки їх багато, то характерні особливості кілець впливають і на легкість закидання, і на збереження структури волосіні.

Кільця виготовляються з різних матеріалів, і не всі розраховані на використання жорстких форм жилок. Проходячи крізь кільця плетінка, що біжить може пошкодити їх структуру та подальше користування вудилищем принесе одні тільки неприємності у вигляді неможливості далекого закидання і пошкоджень задирками кілець моноліту волосіні.

Вибирайте фідерні вудилища, у яких кільця зсередини покриті нітридом титану «Gold Cermet» або карбідом кремнію «SiC»
Вибирайте фідерні вудилища, у яких кільця зсередини покриті нітридом титану «Gold Cermet» або карбідом кремнію «SiC»

При покупці вудилища потрібно обов’язково поцікавитися, які в ньому застосовані кільцеві вставки. Найчастіше для них застосовується металокераміка з нанесенням нітриду титану «Gold Cermet» або карбіду кремнію «SiC». Якщо кільця без вставок, то краще відразу відмовитися від покупки.

Популярні бренди і ціни на фідерні вудилища

Winner Feeder. Тест – «Ultra Light feeder» до 40 гр. Довжина 3,3 м. Виконаний з скловолокна. 3 секції. Укомплектований трьома квівертіпами. Ціна 390 гривень.

Catana Libao. «Light feeder» 120 гр. Довжина 3,60 м. Для зручності далекого закидання оснащений подовженою рукояткою. Три квівертіпа. Вага 529 гр. Ціна 600 гривень.

Winner XTASY. «Heavy Feeder» 120 гр. Довжина 3,9 м. Три коліна при транспортної довжині 1,37 м. У комплекті три вершинки. Вага 332 гр. Ціна 930 гривень.

Вартість вудилищ, звичайно, радості не приносить, але у цін є одна особливість. Через деякий час вони здатні викликати ностальгію по нереалізованій можливості. Та й якого чоловіка, охопленого пристрастю, зупиняла ціна? А скільки коштує свіжий ранковий вітерець, що приносить з берега мулистий запах ще не спійманої риби …

Залишайте свої відгуки про фідерні вудилища, на які ви ловили, які відчуття відчували, чи були проблеми зі снастю?

Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail:

 

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017