Ротан або трав’янка

Ротан або трав’янка

Ротан, крім основної, відомої всім назви, носить безліч інших. Його називають головешкою, трав’янка і головешка-ротан. А в XX столітті ротан носив назву амурський бичок (фото риби нижче).

Ротан
Ротан

Зовнішній вигляд

Ротан володіє коротким, покритим тьмяною лускою тілом середніх розмірів. Риба не має будь-якого певного забарвлення, так як воно може змінюватися. Переважним кольором у забарвленні є сіро-зелені і брудно-коричневі тони, черево, як правило, пофарбовано в сірий колір. На тілі ротан має маленькі цятки і смужки, які мають неправильну форму. З настанням періоду нересту все тіло ротана забарвлюється в чорний колір.

Ротан має велику голову і величезний рот, в якому знаходиться кілька рядів дрібних, але досить гострих зубчиків. На зябрових кришках ротан має характерний окунеподібний шип, який спрямований назад. Однак, у ротана він досить м’який. Плавники риби також м’які і не мають гострих шипів. На спині розташовано 2 плавця, причому задній має трохи більшу довжину.

Ротан має дуже короткий анальний плавник. А ось грудні і хвостовий плавці досить великі і мають округлу форму. В цілому, ця риба схожа на представників сімейства бичкових. Відмітна особливість ротана – черевні плавники. У нього вони парні, розташовані дуже близько до голови і, якщо порівнювати з розмірами риби, непропорційно маленькі, коли як у представників сімейства бичкових по одному черевному плавнику, що нагадує присоску.

Велика паща ротана
Велика паща ротана

Ротан може виростати до 25-и сантиметрів, але є й дрібні. Однак, розміри можуть бути різні і залежать від місця проживання. Риба трофейних розмірів попадається дуже рідко. Максимальна тривалість життя становить 7 років. Середні особини доживають до 5-и років.

Розповсюдження і місця проживання

Спочатку, ротан починав мешкати у водоймах басейну річки Амур, Далекого сходу. Також ротан зустрічався в північних районах Північної Кореї і на північному сході Китаю. Появу ротана в 20-му сторіччі в водах Байкалу більшість вчених вважають біологічним забрудненням. А в 1916 р ротана стали розводити у водоймах Петербурга. Надалі ця риба з цих водойм поширився по всій Північній Євразії.

Сьогодні ротаном багата ріка Волга, Дніпро, Дон, Дністер, Дунай, Іртиш, Урал, Стир, Об. Також цією рибою багаті стоячі водойми. У таких водоймах, як правило, немає відповідних умов для інших хижаків. Ротан широко поширюється в заплавних водоймах, в період повені річок. Активно ротан розселяється людиною.

Ротан є однією з най невибагливих риб, виживає навіть у найбрудніших водоймах. Зовсім не боїться промерзання. Бували такі випадки, що при вирубці льоду виявлялася риба. Відтаючи, ротан оживає і починає плавати. Пояснюється така живучість ротана наявністю у нього можливості часткового газообміну через шкіру.

Раціон харчування

Ротан впійманий на вудочку
Ротан впійманий на вудочку

Ротан є хижаком. Будучи мальком, риба харчується зоопланктоном. Потім, дорослішаючи, починає поїдати дрібних безхребетних. В меню дорослих особин входить ікра, мальки риб, п’явки, тритони, личинки земноводних (пуголовки). Також серед ротанів цілком нормальним явищем вважається канібалізм.

Ротан досить швидко плодиться. У невеликих водоймах, де немає інших хижаків, ротан швидко розмножується і винищує інші види риби. Тим самим, якщо його популяцію не стримувати, то водоймі наноситься непоправна шкода. У більш великих водоймах популяція ротанів стримується іншими хижаками, які полюють на них. Особливими ласощами ротан є для окуня.

Завдяки наявності широкого рота, ротан може заковтувати досить велику здобич. При вилові ротана, він дуже часто заковтує наживку. Ротан дуже ненажерливий і часто не знає почуття міри. Коли риба наїдається, то він стає втричі товстішим свого звичайного стану. Наситившись ротан йде на дно, де може просидіти до 3-х діб і перетравлювати їжу.

Ротан є рибою, яка або витісняє інші види риби, або різко знижує їх популяцію. Сьогодні ведеться пошук шляхів знижувати його популяцію. У ставкових господарствах ротан завдає величезної шкоди, з’їдаючи ікру й молодь цінної риби. Крупний ротан є об’єктом любительської риболовлі. Він відмінно клює на великих черв’яків, шматочки сирого м’яса, а також на невеликі блешні і мормишки.

Розмноження

Статевої зрілості ротан досягає на другому році життя. На нерест починає йти в проміжку між травнем і липнем. Середня самка може вимітати до 1 тисячі ікринок. У період нересту самці забарвлюються в чорний колір, на лобі у них з’являється наріст. Самки, навпаки, фарбуються в білий колір, так як в такому образі її краще видно в каламутній воді.

Ікринки ротана мають довгасту форму і пофарбовані у жовтий колір. У кожної ікринки є ніжка, завдяки якій вона дуже міцно кріпиться на ложу. Так як ікринки вільно висять і постійно омиваються водою, в значній мірі збільшується їх життєздатність. Ікра постійно охороняється самцями, які завжди готові відстояти своє потомство від інших хижаків. Від йоржа ротан успішно захищає ікринки, а от з окунем йому явно не впоратися.

Коли з ікринок починають викльовував личинки, дуже часто їх проковтує сам самець. Серед ротанів це звичайна боротьба за виживання. Головешки можуть мешкати і в слабо солених водах. Однак, нереститися вони завжди йдуть у прісні водойми.

Цікавим заняттям може бути спостереження за життям і звичками ротана в акваріумі. Навіть у штучних умовах ротан проявляє повадки хижака. Він постійно ховається в рослинності, а нападає вкрай швидко. Може пересуватися по стінці акваріума, як би поліруючи скло, довгий час перебуває вниз головою, на деякий час повністю завмирати, щоб підстерегти здобич і рвонути за нею в погоню.

Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail:

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017