Вобла – поширення і спосіб життя

Вобла – поширення і спосіб життя

Вобла – це риба, яка є родичкою звичайної плотви. Вона майже повністю повторює її зовнішність, за винятком деяких деталей, без яких визначити видову приналежність неможливо. Вобла є важливим об’єктом рибного промислу і одним з об’єктом як аматорської, так і професійної риболовлі.

Вобла дуже схожа на плотву
Вобла дуже схожа на плотву

Зовнішній вигляд

Вобла володіє практично однаковим зовнішнім виглядом з плотвою. Єдина відмінність, яку різко впадає в очі – це розмір. Вобла в довжину може виростати до 30, а то і більше сантиметрів.

У риби досить велика луска: на бічній лінії розташовано від 40 до 45 лусочок. Паща її знаходиться на кінці морди. Початок спинного плавника знаходиться прямо над підставою черевних плавників. Всі плавці пофарбовані в сірий колір.

Спина у вобли, як і у плотви, пофарбована в майже чорний колір. Але вона відливає зеленню або синявою. Риба має сріблясті боки і черево. На сріблястій райдужній оболонці очей над самими зіницями розташовані темні плями.

Поширення і спосіб життя

Вобла – це плотва, що мешкає виключно у водах Каспійського моря. Усередині нього можна виділити кілька великих риб’ячих стад:

  • У південно-східній морської акваторії мешкає туркменське стадо;
  • У південно-західному, а також у південному регіоні моря годується азербайджанське стадо;
  • На півночі Каспійського моря поширене північно-каспійське стадо вобли.

У зимовий період риба залишається в морі: для цього восени її стада спрямовуються до узбережжя біля гирла Волги, де розташовані великі зимувальні ями. У цих місцях ніколи не зимує річкова плотва. З початком весни, рідко – в кінці лютого, вобла покидає зимувальні ями, поки інша риба знаходиться ще в заціпенінні, і відправляється в річки. Час відправки особин з ям в річки залежить від погодних умов. Якщо погода холодна, то хід затримується, а при вітрі, що йде з моря, хід починається раніше.

Окремі особини вобли зустрічаються ще взимку. Але наприкінці лютого вона вже збирається в косяки. Хід стає активніше з настанням перших березневих днів, а пік його припадає на квітень, коли поверхня водойм вже звільнилася від льоду. Риба в косяках спрямовується в усі притоки Волги. Але не було помічено, щоб вобла піднімалася вище міста Волгоград.

Нерестовий хід вобли
Нерестовий хід вобли

Основна маса вобли зупиняється в річкових гирлах, біля яких особини підшукують місця, ідеально підходящі для нерестовищ. У пошуку місць для ікрометання риба пливе з високою швидкістю на достатній глибині (якщо течія сильна, то вона пливе по лінії берега). Під час нерестового ходу гине багато риби. Вона може сама випадково викинутися з води. А іноді особини гинуть при швидкому відході води.

Після нерестового періоду вобла починає активно годуватися: їжа має виключно тваринне походження. До початку зими риба стає угодованою, жирною, тіло її покривається товстим шаром слизу, який покликаний захищати організм від переохолодження. Особини лягають на дно зимувальних ям поблизу гирла Волги, де вони будуть всю зиму перебувати в напівсонному стані. Взимку вобла не харчується.

Розмноження

Як вже було сказано вище, нерестовий хід у вобли починає в кінці зими або на початку весни. В якості нерестовищ риба вибирає не тільки гирла річок і струмків, але і затони, протоки. Вона любить місця, порослі очеретом та іншою рослинністю, які залилася водою. Ідеальне місце для нересту вобли показано на фото нижче: тут відбувається ікрометання.

Шлюбний наряд вобли
Шлюбний наряд вобли

Вобла під час нерестового ходу змінює свій облік, як це відбувається у інших прохідних форм представників іхтіофауни. Ще задовго до початку ікрометання у особин починають активно працювати зовнішні покриви тіла. При цьому виділяється дуже багато слизу, який покриває все тіло і стає дуже густим. У жіночих і чоловічих особин на тілі, прямо на лусочках, утворюються білі бородавки, які згодом не тільки темніють, а й перетворюються в гостру отверділу вершину: їх ви можете побачити на фото нижче. На фото також видно, що голова риби покривається білуватими великими пухлинними наростами: так виглядає шлюбний наряд вобли.

Вобла перестає годуватися ще в перед нерестовий період. Під час всього нересту у неї шлунок або порожній, або забитий слизом. Живе вобла протягом нерестового періоду тільки за рахунок жирових запасів, які залишилися ще з минулого року. Тому при ранньому нересті жиру у вобли більше, ніж при пізньому ікрометанні. Після того, як черевця риби спустошуються від молочка та ікри, тіло стає настільки худим, що воно по товщині стає вдвічі менше голови: воно стає подовженим, вузьким, темним.

Після закінчення нересту вобла знову йде в море, де починає жадібно кидатися на свою здобич. Назад вона повертається вже не в косяках, її в цей час називають покатною. Воблу не зустріти в річках вже з другої половини травня, так буде до початку наступного нересту. Мальки вобли тут же йдуть в Каспійське море, де вони будуть жити до тих пір, поки не досягнуть статевої зрілості. За все своє життя риба встигає сходити на нерест 5 або 6 разів.

Вобла - улюблена закуска до пива
Вобла – улюблена закуска до пива

Вобла – це риба, улюблена всіма, хто п’є пиво. Сушена, в’ялена і копчена вобла – це смачна страва, закуска. Тому ловля вобли відбувається в промислових масштабах, але її люблять ловити і сушити самостійно самі рибалки.

Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail:

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017