Плетена жилка. Як вибрати жилку для спінінга

Плетена жилка, як вибрати жилку для спінінга (все що потрібно знати про “плетінку”)

Плетені волосіні, які найчастіше називають «плетінка», за багатьма характеристиками значною мірою перевершують волосінь з моноволокна. Ну і цінник у них відповідно набагато вище. Багато рибалок за хорошу снасть готові викласти цілком пристойні суми (мало не останні гроші), для багатьох плетінка залишається досить дорогим задоволенням. Саме завдяки своїй високій ціні плетінки не змогли витіснити з ринку звичайні моно-жилки. Волосінь з моноволокна зберегла свої позиції, і в сучасному світі вона користується більшим попитом, ніж плетінка. На ринку обсяги продажів плетеної жилки становить лише малу частку від відповідних показників моно-жилок. У багатьох наших рибалок фінансові можливості дещо обмежені. Тим більше, мало кому захочеться викинути гроші на вітер, купивши маловідомий плетений шнур.

Плетені жилки для спінінга
Плетені жилки для спінінга

На даний момент часу в нашій країні є вже пристойний досвід експлуатації плетених жилок. Серед рибалок, які серйозно захоплюються спінінгової ловом, дуже багато таких, які повністю відмовилися від моно-жилок, вони вважають за краще плетінку. Часом зустрічаються новачки, які починають саме з плетеної волосіні. Саме тому розглянути всі переваги і недоліки різних плетених лісок буде дуже актуально.

Протягом багатьох років рибалки використовували волосіні з натурального матеріалу. До винаходу полімерів і синтетичних волокон волосіні, представляли собою шнур, сплетений з волокон тваринного або рослинного походження. Найпоширенішими були волосіні з кінського волоса.

Перші синтетичні волосіні, використовувані в рибальстві, були монофільними, а саме плетені. Революція у виготовленні плетінок почалася з розвитком капрону, нейлону, і більшою мірою поліефіру.

Перші сучасні плетінки в порівнянні із звичайною моно-жилкою володіли меншою розтяжністю, а це, звичайно ж, великий плюс при певному способі лову риби. У порівнянні з моно-жилками вони набагато міцніші і більш зносостійкі. Але коштували вони набагато дорожче, тим не менш вони дуже швидко завоювали визнання серед людей, які ловили доріжкою і спінінгом на великих водоймах.

Подальший розвиток призвело до появи плетених шнурів і знаменитого зараз кевлару. Але кевларові шнури (як і моно-жилки) погано переносили ультрафіолетове випромінювання. Так само у них була висока абразивність, а такі волосіні дуже швидко здатні привести в непридатність котушку.

У 90-х з’явилися нові плетінки, вони вже були позбавлені недоліків кевлару. В їх основі лежали поліетиленові волокна. Єдина, значима відмінність сучасних плетінок полягаює в тому, як ці самі волокна з’єднані.

Зараз є: звичайна плетена волосінь і шнури в оболонці.

Звичайна (класична) плетінка – це волосінь, що складається з переплетених між собою ниток, виготовлених з великої кількості волокон кожна.

Плетені шнури в оболонці – це волосінь, одягнена в захисну плівку.

Переваги і недоліки плетених жилок.

Міцність на розрив.

Плетений шнур володіє міцністю в кілька разів більшою, ніж у моно-жилка того ж діаметру. У деяких екземплярів міцність втричі більше. Ця якість плетінок є головною, часом і єдиною перевагою плетінки. Для багатьох рибалок висока міцність на розрив є основним критерієм її переваги.

При виборі плетінки Не довіряйте повністю вказаною діаметру. Діаметр моно-жилки – це поняття точне. Його без проблем можна заміряти звичайним мікрометром. Плетінка в свою чергу має дуже нерівну поверхню, якщо подивитися на її поперечний переріз то ми побачимо, що вона далека від правильного кола. Саме тому діаметр плетеної волосіні – поняття відносне. Велика частина плетених лісок має форму схожу на прямокутник або еліпс. Але, не дивлячись на це, на більшості лісок вказується їх діаметр. Про точність даного параметра нам доводиться тільки здогадуватися (нехай це залишиться на совісті виробника).

Розривне навантаження.

Як і діаметр, цей параметр дуже часто бреше. Як правило, міцність плетінки завжди буде нижче зазначеної. Це необхідно враховувати при оснащенні вудилища.

Мабуть, єдина корисна і достовірна інформація – це рекомендований для конкретної плетінки вузол. Вузол сильно впливає на міцність волосіні. Деякі виробники на упаковках роблять зображення оптимального для даної волосіні вузла.

Розтяжність.

Багато рибалок-спінінгісти вважають, що мінімальна розтяжність – це найбільш важлива перевага плетеного шнура, ніж міцність.

Справді, плетена жилка тягнеться набагато менше, ніж її попередник – моно-жилка. У більшості випадків на етикетці плетінки є напис «Near Zero Stretch», що в перекладі означає: еластичність близька до нуля. Але на практиці це не так, плетена жилка все ж явно володіє растяжністю – хоча і не такою великою, як у моно-жилки.

Взагалі напис: «близька до нульової розтяжність», є брехнею, тому що будь-яка плетена волосінь розтягується, і відстань на яке вона розтягнеться залежить не від якості волокна, а від їх плетіння. Якщо середня моно волосінь розтягується приблизно на 25%, то сучасні плетені волосіні мають показник приблизно від 2 до 7%.

Зносостійкість.

Зараз багато фірм почали виготовляти абсолютно нові безінерційні котушки (в їх основі лежить система зворотного конусу). За задумом виробників, такі котушки придумані спеціально під плетену волосінь. Такі котушки вимагали меншої довжини волосіні. Їх шпуля вміщує близько 100 м волосіні, і немає необхідності підмотувати бекінг (додаткова волосінь на шпулі для збільшення загальної довжини). Як спочатку здавалося, що при створенні нової котушки прийняті до уваги всі побажання рибалок. Але як пізніше стало ясним, що не була врахована зносостійкість волосіні.

Два шматки волосіні завдовжки 100-метрів зношуються приблизно за такий же час, як один шматок у 150- метрів. Якщо передбачається робити довгі закидання, то шматок 100-метрового плетеного шнура, поступово коротшає, і скоро переходить критичну межу. Доводиться або викидати ті що залишилися у нас 40-50 метрів, або пов’язувати два шматки, що буде не виходом. Враховуючи високу ціну плетеної волосіні, такі витрати відчутні для гаманця.

Тому якщо ви будете застосовувати саме плетений шнур, то краще буде купити ту котушку, яка вміщує близько 150-200 метрів необхідної нам плетінки і заповнить її одним цілим шматком. Варто відзначити, фірма «DAIWA» дуже спритно відреагувала на недолік місткості нових котушок і на додачу до малим котушкам стала пропонувати додаткові шпулі від котушок іншої серії, на які входило набагато більше волосіні.

Морозостійкість.

Плетені волосіні з великим успіхом можна застосовувати як влітку, так і взимку. Це знають навіть початківці спінінгісти. Звичайно, моно волосінь буде обмерзати набагато менше, але ця різниця зовсім не критична. Інша справа, що за характеристиками морозостійкості одна плетена волосінь значною мірою відрізняється від іншої.

Практика показує, що найбільш морозостійкими є класичні шнури, а не ті, що в оболонці. Це тому, що низька температура зменшує термін служби шнура в оболонці приблизно в 2-3 рази. При цьому найбільш вразлива тут саме сама оболонка.

Деякі виробники плетених жилок

 «Berkley Fireline»

Волосінь Berkley Fireline
Волосінь Berkley Fireline

Ця волосінь вважається одною з найгарніших в асортименті компанії «Berkley». «Fireline» займає перше місце з продажу серед усіх багато-волокнистих шнурів. В Європі її купується приблизно стільки ж, скільки всіх інших плетінок разом узятих. Але наші рибалки часом скаржаться, що розривне навантаження насправді рази в два нижче зазначеної на упаковці. У неофіційних бесідах дилери фірми «Berkley» зізнаються, що кількість некондиції серед «Fireline» сильно перевищує розумні межі. Але якщо рибалка все ж планує придбати саме цю волосінь, то потрібно купувати з американським маркуванням, на якій замість кілограмів повинні бути фунти.

«Berkley Gorilla»

Волосінь Berkley Gorilla
Волосінь Berkley Gorilla

Ця плетінка – одна з найстаріших. Саме вона зарекомендувала себе найкраще, за словами рибалок які ловлять з човна на водосховищах. Вона має високу міцність на розрив (30-50 футів).

«Corastrong»

Волосінь Corastrong
Волосінь Corastrong

Мабуть, самий старий екземпляр із сучасних риболовецьких плетінок, але вона далеко не найгірша. Багато рибалок (здебільшого ті, хто використовують мультиплікаторні котушки) користуються цією волосінню до цих пір.

«Daiwa Sensor»

Волосінь Daiwa Sensor
Волосінь Daiwa Sensor

Дана волосінь має дуже високі експлуатаційні характеристики, а значить, і цінник у неї пристойний. До незаперечних переваг даної волосіні варто віднести ідеально гладку поверхню (яка сприяє дуже далеким закидам), а також відносно рівний круглий перетин. Крім цього волосінь «Daiwa Sensor» дуже довговічна.

«Evolution»

Волосінь Evolution
Волосінь Evolution

Чи не єдиною перевагою даної плетеної волосіні є низька її вартість, а ось її надійність відповідає її ціні. Волокна даного екземпляра часто виявляються не сплетеними і не ув’язненими в оболонку, а просто склеєні між собою. Само собою, волосінь не може витримати звичайні для спінінга риболовлі навантаження.

«Gigaline»

Волосінь Gigaline
Волосінь Gigaline

Даний шнур дуже міцний на розрив. Найтонша волосінь від «Gigaline» витримує близько 20 кг.

«Herculine»

Волосінь Herculine
Волосінь Herculine

Цілком пристойна плетінка. З плетінок даного виробника рекомендується вибирати волосінь прозоро-білого кольору. Хоча це твердження буде вірно для будь-яких класичних шнурів.

«Hypron»

Волосінь Hypron
Волосінь Hypron

У загальних рисах дана волосінь як була, так і залишається надійною, неприємностей з даними волосінями можна не побоюватися.

«Power Pro»

Волосінь Power Pro
Волосінь Power Pro

Плетінка має багато прихильників, але серед відгуків є й негативні: 10-футова плетінка рветься при набагато меншій навантаження.

«Salmo»

Волосінь Salmo
Волосінь Salmo

На думку багатьох спінінгістів, даний шнур не відрізняється якимись перевагами: поганий при занедбаності, не любить морозу, ворситься.

«Spiderwire Fusion», «Spiderwire Braid»

Волосінь Spiderwire
Волосінь Spiderwire

Завдяки низькій ціні ці волосіні користуються у спінінгістів великою популярністю. Вони досить міцні і зносостійкі. «Spiderwire Braid» за ціною значно дорожче ніж «Spiderwire Fusion», але різниця в ціннику має дуже вагомі переваги. Даний варіант дуже гідний для тих, хто використовує мультиплікаторні котушки.

 

На цьому стаття закінчується. Сподіваюся тепер, вам буде набагато простіше вибрати плетену волосінь з усього різноманіття, пропонованого нам в магазинах.

Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail:

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017