Як вибрати котушку для спінінга

Як вибрати котушку для спінінга (поради риболовам)

Вибір котушки для вудилища – справа дуже відповідальна. Якщо у рибака немає часу на більш менш ретельне вивчення технічної складової снасті, правильним для нього буде вибрати безінерційну котушку із закритою шпулею. Котушки такого типу дуже гарні для тих людей, що рідко виїжджають на риболовлю.

Безінерційна котушка із зміною шпулею
Безінерційна котушка із зміною шпулею

Шанувальниками безінерційних котушок з відкритою шпулею стало дуже багато спінінгістів, які влітку приїжджають покидати блешню практично кожен свій законний вихідний день, а поки знаходяться у відпустці практично кожен день. Котушка виконує від сотень до тисяч закидів за сезон. При цьому рибалки цінують добру дію котушки, як під час здійснення закидання наживки, так і під час виведення риби. Саме тому, кому необхідна багатоцільова котушка, зупиняються на безінерційній котушці, яка дозволить легко зупинити або пригальмувати політ приманки. Тим самим ми можемо закинути блешню точно туди, куди планувалося.

При риболовлі поплавковою вудкою з оснащенням бігучого типу, також буде краща відкрита безінерційна котушка. Вона сприяє далекому і точному закиданню снасті, в тих випадках коли ковзний поплавок важить дуже мало. Стопори ковзаючого поплавка дуже рідко застряють. Так само приємно те, що, якщо ловити без поплавка, волосінь при клюванні з легкістю змотується зі шпулі.

На сьогоднішній день відкриті безінерційні котушки, мабуть, найпоширеніші і популярні. Вибір цих котушок в магазинах так само дуже великий.

Мультиплікаторна котушка
Мультиплікаторна котушка

Практично всі шанувальники інерційних котушок (мультиплікаторних) це ті, хто займається ловом щуки та інших великих хижаків на великих водоймах. У такому випадку застосовуються важкі блешні. Однак, щоб освоїти інерційну котушку потрібно набагато більше часу ніж безінерційну. Починаючому рибалці краще попросити допомоги в цьому у досвідченого рибака, так як відрегулювати її за довідником не так вже й легко як здається на перший погляд. Так само слід купувати котушку, що має гарну репутацію.

При виборі котушки Вам необхідно звернути особливу увагу на наступне:

Товщина застосовуваної волосіні.

Для того щоб ловити більшість хижаків, буде цілком достатньо волосіні товщиною до 0,3 мм (з навантаженням на розрив 4-7 кг). Може здатися що цього мало, але при правильному використанні властивостей сучасної вудки і розважливих, неквапливих дій на таку волосінь можна витягнути рибу вагою близько 9-12 кг, тому застосовувати волосінь такої товщини буде доцільно. Вибираючи нову котушку, уважно погляньте на шпулю, на її боці повинна бути вказана її місткість (приклад: 0,3 – 100м, або щось подібне). Такий напис буде означати, що при товщині волосіні в 0,3 мм на шпулю вміститься 100 метрів волосіні. Вибираючи котушку з шпулею місткість якої більше, ніж потрібно за приблизними розрахунками, не те щоб не доцільно, це просто на просто буде шкідливо, тому що для здійснення хорошого закидання шпуля повинна бути заповнена повністю. Можна звичайно намотати на неї волосіні мама не горюй, але навіщо? Максимально допустима відстань від верхнього рівня волосіні до краю щоки шпулі не повинно бути більше 2-3 мм. Якщо ж Вам необхідно застосувати волосінь більшої товщини, то це можна зробити зменшивши її довжину. Але от якщо в процесі рибалки потрібно часта заміна волосіні на волосінь іншого діаметру, то в такому випадку пошукайте котушку зі змінною шпулею (намотати на різні шпулі різну волосінь і в бій). Але при цьому зверніть увагу на те, щоб був швидкознімний замок з кнопкою в центрі шпулі. Якщо ж не планується часто міняти волосінь, то беріть котушку з одного шпулею.

Приклад позначень на котушці
Приклад позначень на котушці

Матеріал шпулі і матеріал корпусу котушки.

У наш час котушки виготовляють або з алюмінієвих сплавів, або з вуглепластикових композитних матеріалів. Якщо перші мають підвищену міцність, то другі при цілком достатній міцності більш легкі і дешеві. Певних рекомендацій тут немає, але, враховуючи підвищену стомлюваність при тривалій рибалці з важкою котушкою, краще буде взяти котушку з вуглепластика.

Передавальне число.

Передавальне число варіюється від 1: 3,2 до 1: 6,5. У котушки з більшою ємністю  це співвідношення, становить 1: 4,3, для дрібних котушок від 1: 4,3 до 1: 6,2. По суті, чим більше дане відношення, тим простіше підібрати потрібний діапазон швидкостей проводки. Деякі рибалки з даним твердженням не згодні, вважаючи, що зручніше використовувати котушку з малим передавальним числом, так як вони дозволяють повільніше здійснювати проводку наживки. Інші рибалки ігнорують такий довід, стверджуючи, що для повільної проводки, достатньо повільніше крутити ручку котушки. Але все ж використовувати дрібні і середні котушки з відношенням менше 1: 5 не рекомендується.

Форма шпулі.

Особливу увагу необхідно приділити геометрії шпулі. Зовсім недавно була поширена шпуля з простою геометрією, коли ширина і довжина були приблизно однакові. У шпулі такого типу при скиданні волосіні з глибини виходить великий кут згину волосіні, а він в свою чергу заважає далекому закиданню приманок невеликої ваги через сильне тертя волосіні про кромці шпулі.

Котушка Long Cast
Котушка Long Cast

Форма сучасної шпулі, що отримала назву «LONG CAST», що перекладається як дальній кидок, відрізняється тим, що у них зменшена глибина шпулі, а для збільшення місткості її довжина навпаки збільшена. Подовжена шпуля дозволяє робити дуже хороші закидання і застосовувати тонку волосінь без підкладки на шпулі. Взагалі, чим буде довшою шпуля, тим далі у вас будуть закидання. Для котушок такого типу, характерно збільшення зворотно-поступального ходу шпулі для її рівномірного заповнення волосінню.

При обертанні ручки шпуля зобов’язана робити зворотно-поступальні рухи, без будь-яких ривків і люфту. Чим буде менше зусилля при обертанні ручки, тим буде краще.

Кількість підшипників.

Кількість підшипників може варіюватися від 0 до 10. Вони потрібні для плавної і стійкої роботи котушки. Чим більше підшипників, тим довше буде служити Вам котушка. Добрими є ті котушки, в яких стоїть 3-6 підшипників. Це будуть досить якісні вироби з хорошим, рівним і плавним ходом.

Так само слід зазначити, що, конструкції безінерційних котушок які виготовляються в даний час мають дуже багато відмінностей, якість виготовлених котушок дуже сильно залежить від рівня технологічної дисципліни при виготовленні деталей котушки. На практиці, буває що навіть сама простенька котушка з парою підшипників, але виготовлена на хорошому рівні, в експлуатації набагато краще і надійніше, ніж сама сучасна з 6 – 7 підшипниками і поганої якості виготовлення.

Жилкоскладач котушки.

Пружина повернення жилкоскладувача повинна бути досить жорсткою. З декількох вподобаних вам котушок слід вибирати саме ту, де буде найбільш жорстка пружина. Для перевірки пружини, обережно відгинають скобу жилкоскладувача від робочого положення на пару сантиметрів і дивляться за її поверненням у вихідне положення. Якщо вона повертається не чітко, то таку котушку не варто купувати.

Система проти-закручування волосіні.

Система проти-закручування волосіні – це особлива форма ролика жилкоскладувача, що зменшує закручування волосіні. Закручування передається на кінець волосіні, ще не намотаною на шпулю котушки. Таким чином волосінь, закручується на 30-40% менше.

 Фрикційне гальмо.

Воно може розташовуватися як спереду, так і ззаду. Гальмо спереду плавніше заднього, а заднє набагато зручніше у використанні. Тут кожному треба зробити свій вибір, але якщо під час виведення риби ви звикли регулювати гальмо, то тут, звичайно ж, гальмо розташоване ззаду буде набагато зручніше.

Проти-вібраційна система.

Вона потрібна для зменшення вібрації котушки при її обертанні. Вона являє собою здвоєну симетричну ручку або ручку з компенсатором, а також збалансований жилкоскладувач.

Відповідність котушки вузлам кріплення на вудилище.

Потрібно перевірити чи відповідає кріплення котушки кріпленню на вудилищі, котушка повинна кріпитися надійно. Дану перевірку робити обов’язково, дуже часто кріплення котушки і вудилища різних виробників не підходять один одному.

Захисний корпус.

Ротор спільно з корпусом котушки повинні володіти захистом від попадання піску і морської води, так як вони є агресивним середовищем і можуть пошкодити механізм котушки.

Запасна шпуля.

Для лову різних видів риб нам потрібна різна волосінь. Якщо у Вас тільки одна котушка, то Вам не погано б мати запасну шпулю.

Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail:

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017