Як ловити окуня – ловимо на живця, спінінг, фідер

Кілька дієвих порад щодо рибалки на окуня

Ловля окуня є одним з найпоширеніших видів риболовлі. Ця риба настільки поширена в наших широтах, що зустрічається практично в будь-якій прісній водоймі. Окунь – дуже активна зграйна риба, що відрізняється особливою жадібністю і ненажерливістю, тому клює завжди, незважаючи на час доби, погоду і температуру. У зв’язку з цим полювання на цього смугастого розбійника не припиняється цілий рік.

Місця проживання річкового окуня

Окунь віддає перевагу спокійним рівнинним водоймам, незалежно від їх розміру і глибини. Будучи рибою хижою, зграї постійно переміщаються в пошуках їжі і долають значні відстані.

Всього відомо три види окуня: європейський (звичайний або річковий), балхашський і жовтий. У нас водиться тільки річковий, який також поділяється на 2 підвиди: мілководний полосатик (матрос) і полюбляючий глибину горбач. Улюблені місця «матросів» – прибережні очеретяні зарості, корчі і зарослі водоростями заплави. Горбач, навпаки, живе і полює виключно в глибоких вирах і на ямах.

На що полює окунь

Харчування смугастого хижака змінюється в залежності від його віку, географічного розташування та зоосфери водойми. Цей фактор необхідно враховувати при підготовці до риболовлі для того, щоб підібрати оптимальний варіант наживки. Основний раціон окуня складають:

 • планктон;
 • личинки комах;
 • земляні та річкові черви;
 • п’явки;
 • пуголовки і жабенята;
 • дрібні ракоподібні;
 • мальок і невеликі риби.

Як знайти місце для ловлі окуня

Ехолот
Ехолот

Визначити місце для лову окуня досить просто. Краще, звичайно, використовувати ехолот (береговий або для човна) – він і рельєф дна покаже, і зграю риб вирахує. При відсутності такого приладу, зверніть увагу на прибережне мілководдя, де видно зграї малька. Якщо поруч з цим місцем є зарості водоростей, що нависають або повалені дерева – шукайте полосатика там. Горбача слід шукати на перепадах глибин, на каменях, місцях, де у водойму впадають струмки і ріки, мають місце скупчення гілок і колод.

Для відстою в непроточних водоймах окунь часто використовує віддалені від берега зарості латаття і осоки. У проточній воді і горбань, і полосатик воліють стояти в невеликих заводях, коряжниках, на поворотах річок, де течії практично немає. Як правило, окунь полює вранці і ввечері, виходячи на відкриту воду. Його присутність можна дізнатися по «киплячій» воді, створюваній ганяючим мальком.

В осінній період окунь йде на глибину, де вода трохи тепліше. Його активність сповільнюється зазвичай в листопаді, але з першим льодом знову можна ловити смугастого на колишніх місцях.

Чим ловити

Залежно від виду водойми, його особливостей і пори року окуня ловлять різними способами і снастями:

Ловля на живця

Ловля окуня поплавковою вудкою на живця є класичним, недорогим і ефективним способом, який відмінно себе зарекомендував. Риболовля з вудкою має перевагу перед спінінговим ловом окуня за рахунок того, що дає можливість рибалити в закоряжених і зарослих водоростями місцях. Для цієї мети можна використовувати саму звичайну вудку з поплавковим оснащенням і котушкою. Якихось особливих вимог до котушок немає, можна використовувати будь-які їхні типи.

Живець
Живець

Вибір оснащення залежить від передбачуваного улову, але бажано використовувати волосінь товщиною не менше 0,25 мм. Вид і розміри поплавця повинні відповідати обраному вантажу. Залежно від місця і рельєфу дна використовують як «глухий» (нерухомий) поплавок, таки і ковзний. При виборі гачка краще віддати перевагу виробам з подовженою цівкою, що спростить насадження живця.

В якості наживки використовують мальок поширених прісноводних риб – плітки, густери, карася, а також таких невеликих риб як уклейка, гірчак, мальок, верховодка або піскар. Ловлять майбутню приманку зазвичай «малявницею», що представляє собою сітку з дрібним осередком, розтягнутої на хрестовині за принципом снасті «павук». За допомогою вудилища або довгої палиці «малявочниця» опускається в передбачуване місце лову, яке після цього прикормлюється. Через деякий час сітку піднімають і дістають мальок. Живця зазвичай тримають у відрі з водою з тої ж водойми, що і риба.

Для ловлі на живу приманку найчастіше використовується одинарний гачок. Існує кілька способів насадження живця на гачок:

 • за одну або дві губи;
 • за ніздрі;
 • за спинку під верхнім плавником.

Перші два способи відрізняються простотою і забезпечують наживці тривалу життєздатність. Однак існує ймовірність того, що хижак, схопивши свою здобич, просто зірве її з гачка. Більш надійним, але складним методом є насадження за спинку. Головне в цій процедурі – не зачепити риб’ячий хребет, інакше вона просто загине. Важливо також правильно здійснити плавний, але впевнений закид вудочки з приманкою, щоб при цьому живець не зірвався, а снасть потрапила до вибраного місця.

Кріплення живця до гачка
Кріплення живця до гачка: 1 – повідець; 2 – застібка; 3 – цівка; 4, 5 – вузли; 6 – двійник

На річці ловити на живця краще з берега, проходячи вгору за течією, вибираючи місця із зворотною течією, наявністю корчів і заростей. На водосховищах краще полювати з човна поблизу острівних проток і заростей, а також біля берега на зарослих мілинах.

Ловля на спінінг

При ловлі окуня спінінгом на блешню, досвідчені рибалки найчастіше використовують вудлища легкого класу з тестовим навантаженням 10-15г або надлегкого (до 10г) для мікровертушок, і колибалок. Довжина спінінга при цьому не повинна перевищувати 2,5 м. Що стосується котушки, то найкраще використовувати безінерційну. Не варто витрачатися на дорогі види вудилищ або котушок, адже успіх риболовлі залежить не від вартості оснастки, а від майстерності рибалки.

Вибір приманки – справа непроста, тому що за різноманітністю блешень, воблерів і інших наживок, полювання на окуня перевершує ловлю судака або щуки.

Найбільш популярною насадкою є «цикада» або блейтбейт. Поведінка такої приманки в товщі води моментально привертає увагу активного хижака. Використовуючи в якості наживки «цикаду», можна застосовувати будь-який вид проводки від джигової до рівномірної.

Влітку і восени актуальна ловля і на коливальну блешню або вертушку з глибинною ступінчастою проводкою. Такий спосіб спінінгової тактики дає непоганий результат, однак можна застосовувати лише на водоймах з чистим піщаним дном.

Кращим варіантом для спінінгової риболовлі в заростях очерету буде використання невеликого спіннербейта (джиг-головка з гачком і різноманітним «оперенням»). Для такої насадки кращим типом проводки є рівномірна, що дозволяє утримувати її на глибині, що не перевищує 1,5 м. Можна також використовувати швидку проводку для утримання спіннербейта на мінімальній глибині.

Ловити спінінгом краще з ранку або на заході. Тиха безвітряна погода і невелика хмарність – кращі умови для полювання на окуня. В дощ і сильний вітер окунь не полює, а вважає за краще в цей час відсидітися десь в затишному місці.

Джиг-головка з оперенням
Джиг-головка з оперенням

При ловлі спінінгом слід враховувати, що окунь – риба дуже жвава і нападає блискавично, тому будьте готові до того, що блешня при закидані, не встигнувши піти на дно, буде атакована. Підтягувати і виводити невеликого хижака не складає особливих проблем, так як окунь практично завжди глибоко заковтує приманку. Ймовірність сходження при цьому зведена до мінімуму. Але якщо довелося зачепити горбача, вагою 1-1,15кг, потрібно бути гранично уважним, тому як такий екземпляр здатний порвати снасть або відвести її під корчі і обірвати її вже там. Щоб цього не сталося потрібно відразу ж після клювання зробити підсічку і починати рівномірно підтягувати улов до берега.

Ловля на хижий фідер

З недавнього часу мисливці на хижу рибу успішно використовують в своїх цілях фідерні снасті, які раніше використовувалися тільки для лову нехижих риб. Сама по собі така оснастка передбачає наявність фідерного вудилища і годівниці, але деякі рибалки використовують найпростіший її варіант, що складається з наступних елементів:

 • звичайного вудилища з чутливим кінчиком;
 • котушки (краще безінерційної);
 • основної жилки товщиною не менше 0,2 мм;
 • вантажу вагою 50-150г, закріпленого через вертлюжок на кінці основної жилки;
 • декількох повідків з волосіні 0,08 мм довжиною 15-25 мм, розташованих на відстані 30-40 см одна від одної.

В якості приманки застосовується живець, блешні і силіконові насадки.

Можна використовувати і годівницю, розташувавши її замість вантажу або спільно з ним. Як корм підійде рибне борошно, шматочки печінки, рибного м’яса. Все це змішується з кашею або іншими видами підгодовування. М’ясні компоненти привертають хижака, а каша – нехижу рибу, таким чином, зводячи їх разом. Підходячи до годівниці, окунь бачить скупчення малька і починає його атакувати. В якості живця для снасті фідера підійде і мертва рибка. Часто рибалки для залучення хижака роблять на ній надрізи.

Зробивши закид в потрібне місце, потрібно дочекатися занурення снасті і трохи її підтягти, щоб волосінь була в натягу. Вудилище розташовується під тупим кутом до берега практично вертикально. Сигналом про клювання стане рух кінчика вудилища. Можна також використовувати дзвіночок або електронний сигналізатор. Закиди повторюють кожні 20-25 хвилин.

Ловити окуня на фідерну снасть можна цілий рік, навіть взимку на вільних від льоду ділянках.

Ловля окуня взимку

Зі встановленням першого льоду починається зимова риболовля. Після недовгого осіннього «відпочинку», який триває близько місяця, окунь активно полює. Тисячі рибалок, прихопивши з собою інструмент для буріння лунок і зимову снасть, спрямовуються на замерзлі водойми. Окунь є найпоширенішою рибою для зимової риболовлі. Проводяться навіть змагання зі спортивного підлідного лову цього хижака.

Вибір місця для риболовлі залежить від часу становлення льоду. По першому льоду окунь збирається на прибережних мілинах, невеликих затоках і пляжах. Але вже через 2-3 тижні риба йде на глибину.

Лунки починають бурити перпендикулярно лінії берега. Відстань між ними залежить від приманки: для мормишки – це 3 метри, для блешні -5, а для балансира – 10. Далі, щоб визначити місце стоянки окуня, слід обловити лунки і знайти те саме місце, де клювання найбільш інтенсивне.

Ловля окуня взимку
Ловля окуня взимку

Найпопулярнішою снастю для такого виду сезонної риболовлі є зимова вудка, довжиною близько 20 см, забезпечена сигналізатором клювання – кивком і котушкою. Кивок можна придбати в комплекті з вудкою або окремо. Деякі рибалки воліють виготовляти його самостійно з тонкого сталевого прутика, пластика або пружини. Хороший кивок при клюванні згинається на кут 30-450. Для зимової ловлі, враховуючи прозорість води, використовується тонка волосінь 0,1-0,15 мм.

В якості приманки найчастіше застосовується:

 • мормишка – невеликий гачок, вплавлений в розфарбований свинцевий або вольфрамовий вантаж. Досвідчені рибалки, вирушаючи на риболовлю, беруть з собою кілька видів мормишок. На гачок насаджується наживка у вигляді мотиля, хробака, личинок бабки, річковика або шматочків риби.
 • спортивну мормишку (яка потребує насадження наживки);
 • балансир (маленький воблер з великою колевальною амплітудою);
 • вертикальну блешню.

Для мормишки ніякої особливої ​​техніки ловлі не існує. Вона просто опускається на передбачувану глибину знаходження риби. Іноді, щоб привернути увагу окуня, можна смикати її з невеликою амплітудою вгору і різко опускати вниз. При лові на блешню використовують проводку, при якій приманка опускається на дно, потім різко піднімається на відстань 25-50 см і знову опускається на половину цієї довжини.

Блешню можна оснастити як одиночним, так і подвійним або потрійним гачком. Застосовуючи балансир, слід звернути увагу на його розташування щодо волосіні. На відміну від воблера балансир кріпиться до волосіні не спереду, а за спинку і повинен постійно перебувати в горизонтальному положенні. Проводку можна використовувати будь-яку, але краще починати зверху, опускаючи приманку на дно, а визначивши глибину, повільно починати підйом. Якщо риба є, то першою впіймається та, яка знаходиться зверху, що дозволить не сполохати ту що залишилася.

Описати всі способи лову окуня просто неможливо. З огляду на те, що цей хижак веде дуже активний спосіб життя і постійно знаходиться в пошуках їжі, зловити його не складе труднощів і рибалці-початківцю. Але відправляючись на полювання за окунем влітку або взимку з будь-якою снастю слід пам’ятати, що:

 • найкраща приманка для окуня – рухома;
 • окунь не стоїть на одному і тому ж місці, його треба шукати;
 • окунь – дуже обережна риба, тому потрібно максимально маскуватися.

І не забувайте, що рибалка залежить ще і від удачі, так, що якщо не пощастило сьогодні – обов’язково пощастить завтра.

Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail:

 

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017