Як ловити коропа на макушатник

Ловля коропа на макушатник – виготовлення снасті, вибір місця і процес ловлі

Ловля коропа на макуху відноситься до аматорського виду риболовлі. Макуха це пресований жмих соняшнику та інших олійних і є відходом олійного виробництва. Метод лову коропа на макушатник використовується в основному для водойм зі стоячою водою – озер і ставків середнього розміру. Незважаючи на те що така ловля виявляється дуже ефективною, даний метод вважається неспортивним через не гуманність по відношенню до риби. У багатьох країнах, особливо європейських, ловля на макушатнік є забороненою.

Макушатнік в робочому стані
Макушатнік в робочому стані

Снасть і оснащення на макушатник

Для ловлі на макушатник добре підходить вудилище з жорстким комлем, розрахованим на вилов коропа вагою 10 кг і більше.

Ідеальна снасть для ловлі на макушатнік:
 • фідерне вудилище, довжина якого становить від 3 до 4 м;
 • коропова безінерційна котушка 3500-4000, оснащена фрикційним гальмом і байтраннером;
 • моноліска товщиною 0.35-0.45 мм довжиною в 150 м і більше (товщину підбирати в залежності від величини коропів; 0.35 мм підходить для коропа до 5 кг.
Для виготовлення макушатника знадобляться наступні елементи:
 • свинцеве плоске грузило;
 • дріт;
 • дві резинки;
 • вертлюжок;
 • волосінь-плетінка діаметром від 0.18 мм довжиною в 7 см на поводок ;
 • 2-4 гачка;
 • макуха (пресована макуха).

  Один з варіантів плоского грузила для макушатника
  Один з варіантів плоского грузила для макушатника
Збірка макушатника доволі проста:
 1. На металеву основу розміром в 4-6 см кріпиться дріт. В результаті основа виявляється перехоплена ним поперек, а збоку формуються два дротяних кільця.
 2. Під дріт протягується дві гумки, які будуть виконувати роль тримачів макухи.
 3. Брусок соняшникової макухи за розміром основи кладеться на пластину під гумки.
 4. До одного кільця дроту кріпиться вертлюжок.
 5. На інший кінець чіпляється поводок з чотирма гачками. Щоб сховати їх від риби, гачки вдавлюються в макуху по чотирьох кутах. Для кращого маскування оснастки в макуху також ховаються кінці дроту.

  Макушатник - схема
  Макушатник – схема

На цій стадії макушатнік готовий до використання, залишається лише приєднати його до основної волосіні. Можлива також збірка оснащення із ковзаючим грузилом.

Оснащення із ковзаючим грузилом збирається так:
 1. На основну волосінь кріпиться стопор, потім надівається грузило і ще один стопор.
 2. Вільний кінець волосіні протягується у вигляді петлі через просвердлений в бруску макухи отвір і закріплюється кліпсою.
 3. Петля основної жилки служить кріпленням для повідків з гачками.
 4. Гачки і повідці ховаються в прорізи на кутах макухи.

  Макушатник з ковзним вантажем
  Макушатник з ковзним вантажем

Порядок складання оснастки з фіксованим грузилом відрізняється лише тим, що воно закріплюється на волосіні нерухомо і володіє плоскою формою, завдяки якій добре лягає на дно.

Всі матеріали, що йдуть на оснащення, повинні гармоніювати за кольором з макухою, тобто бути темними, інакше риба може помітити їх і запідозрити небезпеку. Також вони не повинні мати сторонніх запахів.

Збірку оснащення найкраще виконувати на березі безпосередньо перед ловом, щоб макуха не встигла втратити своїх ароматних властивостей.

Де брати і як вибирати макуху

Пресована макуха продається на ринку або в магазині у вигляді готових пластів або кіл. При виборі в першу чергу слід звернути увагу на її свіжість. Хороша макуха повинна мати солодкуватий смак і запах халви, але ні в якому разі не повинна гірчити.

Свіжа макуха зазвичай злегка сиплеться, а при постукуванні по ній видає глухий звук.

Другим важливим критерієм є її консистенція: тверда, середня або м’яка. Від твердості залежить час розм’якшення макухи, тобто час після закидання, через яке риба зможе клюнути. На процес розм’якшення впливають також температура і швидкість течії.

Для ловлі в стоячих водоймах найкраще використовувати м’яку макуху, яка влітку повністю розкисає за дві години, а восени приблизно за чотири. Використання більш щільних по консистенції наживок збільшить час очікування в рази, в чому немає ніякої необхідності.

Готова макуха для макушатника
Готова макуха для макушатника

Коло необхідно заздалегідь розпиляти на брусочки потрібного розміру.  Щоб до початку ловлі у них не обсипалися краї і не вивітрився запах, скласти їх в банку, засипавши крихтою тієї ж макухи або меленими смаженим насінням. Для посилення стійкості запаху можна перед складанням оснащення опустити макуху на кілька секунд в соняшникову олію, але це збільшить час розмокання.

Вибір місця ловлі

Так як короп більшу частину часу проводить біля дна, для ловлі найкраще підійдуть місця з глибиною від 2.5 до 4 м. Бажано перевірити дно на наявність ям, перепадів глибин, бровок – саме в таких місцях люблять з’являтися коропи в пошуках їжі.

Вибір місця для рибалки
Вибір місця для рибалки

Місце краще вибирати так, щоб неподалік знаходилися зарості очерету, але на дні не було коряжника, водоростей або трави. Короп, потрапивши на гачок, зазвичай намагається сховатися під корч або піти в траву, звідки його потім важко витягнути. Саме дно не повинно бути м’яким і мулистих, інакше макушатник швидко зануриться в мул і просочиться його запахом, так що риба вже навряд чи його виявить.

Ловити на макуху можна як вдень, так і вночі. Денна ловля хороша тим, що рибалка бачить снасті і не ризикує спіткнутися на березі при виведенні. Вночі короп клює краще, ніж вдень і попадається більший. Готуючись до нічного лову коропа, місце на березі потрібно по можливості вибирати якомога більше гладке, без великих і гострих каменів, щоб при виведенні не спіткнутися і не зачепитися за що-небудь в темряві.

Техніка ловлі

Завдяки своєму сильному запаху макуха добре привертає рибу, але для більшої ефективності ловлі слід виконати попереднє підгодовування великими зерновими – кукурудзою, горохом або пшеницею, на які дрібна риба не відреагує.

Техніка ловлі
Техніка ловлі

Потім можна закидати макушатник і чекати, поки він розм’якне і стане доступним для клювання коропа або сазана. Перебуваючи у воді, макуха поступово розпадається, тому кожні дві години приманку слід міняти.

Сам процес ловлі проходить в кілька стадій:
 1. Короп виявляє приманку, наближається до неї і починає обережно пробувати її з кутів, де заховані гачки. Рибак в цей час помічає невеликі тремтіння вудилища.
 2. Разом з макухою короп ковтає один гачок (в окремих випадках – два) і з великою швидкістю відпливає геть в пошуках укриття. Від різкого руху риби спрацьовує фрикціон, і волосінь починає розмотуватися зі шпулі. У цей момент необхідно зробити підсічку, інакше короп може зісковзнути з гачка і піти. Гачок часто чіпляє рибу за губу, рідше – за зябра, тому підсікання і подальше виведення потрібно проводити обережно, щоб короп, розірвавши губу, не зірвався.
 3. Виводити коропа потрібно терпляче, не роблячи різких рухів. Поступово риба почне втомлюватися, і тоді її можна підтягувати ближче до берега. В самому кінці для витягування коропа обов’язково знадобиться великий підсак.

Якщо ловля відбувається вночі, бажано використовувати якомога менше світла на березі. Нічне підгодовування повинно бути більш багатим ніж денне, тому що в темряві короп орієнтується тільки по запахам.

При правильному виборі снасті і приманки ловля коропа на макушатнік приносить дуже хороші результати. Для досягнення успіху знадобиться:

 1. Вибрати свіжу макуху підходящої для даних умов консистенції.
 2. Зібрати оснащення.
 3. Знайти відповідне для ловлі місце.
 4. Виконати підгодовування і закинути макушатнік з гачками, змінюючи макуху кожні дві години.
 5. Дочекатися клювання, вчасно зробити підсічку і провести виведення коропа.
Слідкуйте за новими публікаціями за допомогою електронної пошти.
Ніякого спаму. Тільки актуальна інформація про рибалку!
Просто введіть свій e-mail: 

Сподобалась публікація? Залиште свій коментар!

Коментарів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Головна | Карта Сайту | Авторські права на відео Інтернет магазин
Давай на Рибалку - блог та рибальський Інтернет магазин м. Хмельницький © 2013 - 2017